SAUNA OGRODOWA: WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Sauna w kształcie beczki to doskonałe dopełnienie przestrzeni ogrodowej. Jest ona gotowa i przeznaczona do użytku przez osoby w każdym wieku i o każdej porze roku, by rozkoszować się przyjemnym doświadczeniem tradycyjnego saunowania w okolicznościach natury.

Jak zbudowane są nasze sauny i jakie ma to znaczenie?

DREWNO:

Drewno sosnowe lub drewno termiczne (Thermowood)

Beczki produkowane są z sosen europejskich, które są jednymi z najważniejszych gatunków handlowych cenionych ze względu na swoje właściwości drzewne na całym świecie.
Najnowocześniejsza technologia prześwietlania kłód i automatycznej klasyfikacji wybiera najlepszy surowiec, z którego wykonane są nasze produkty przez naszego sprawdzonego estońskiego dostawcę, jednego z krajów, gdzie tradycja saunowania zakorzenia jest mocno w świadomości mieszkańców.

Drewno sosnowe jest dokładnie suszone i sortowane według naturalnych cech.Ten gatunek stworzony jest do saun zewnętrznych, ponieważ zawiera mniej żywic.Co ważne,używany przez nas surowiec do produkcji saun został zatwierdzony certyfikatem FSC.

Zalety drewna sosnowego to:

 • regularna faktura, zapewnia dobrą izolację termiczną i przyjemny klimat w pomieszczeniu;
 • elastyczny w użyciu;
 • nadaje się do malowania, dlatego łatwo ją zakonserwować i dobrać kolor wedle uznania;
 • gęsty z własnymi naturalnymi żywicami, które chronią go przed gniciem, a zatem są bardziej trwałe niż świerk

Drewno termiczne produkowane jest przy użyciu wysokiej temperatury i pary. Ponieważ podczas procesu nie są dodawane żadne chemikalia, zawiera on wyłącznie substancje naturalne.
Drewno termo znane jest z:

 • bycia przyjaznym dla środowiska 
 • atrakcyjnego wyglądu
 • trwałości biologicznej i stabilności wymiarowej
 • Idealnie nadaje się do trudnych i zmieniających się warunków klimatycznych

W naszej ofercie znajduje się wiele opcji wykończenia ściany tylnej sauny, od klasycznego drewnianego, poprzez pięknie pachnący jałowiec, aż po panoramiczną szklaną szybę, która umożliwia obserwowanie otaczającej przyrody. Chętnie wykonujemy także rozwiązania pół na pół, zarówno ze szkłem, jałowcem, jak i klasycznym sosnowym drewnem.

PODŁOGA: Podłoga sauny wykonana jest z najwyższej jakości paneli sosnowych o solidnej grubości, jest również twarda i równa, zapewniając tym samym stabilną podstawę.

DRZWI: Beczka do sauny ma drzwi wykonane z hartowanego szkła, odpornego na wysokie temperatury oraz jej duże różnice

OKNA: Sauna ma okna z podwójnymi szybami, które zapewniają minimalne straty ciepła na zewnątrz. Okna są hermetyczne i trwałe.

DACH: Do pokryć beczek do sauny stosuje się zmodyfikowane SBS i gont szklany wzmocniony włóknem szklanym. Górna warstwa membran jest pokryta granulkami mineralnymi. Odcienie granulek uzyskuje się z naturalnych materiałów, dlatego gwarantowany jest wyjątkowo trwały kolor gontów. Dolna warstwa gontów pokryta jest bitumem klejącym. W upale słońca zachodzące na siebie gonty przylegają do siebie, tworząc hydroizolacyjną warstwę, która zapewnia doskonałą szczelność dachu. Podczas instalacji gonty należy przybić gwoździami bez usuwania ochronnej membrany silikonowej.

Gonty bitumiczne zapewniają pokrycie dachowe najwyższej jakości:

 • Trwała klasa komercyjna
 • Trudnopalny
 • Chroni przed słońcem promieniami UV
 • Minimalizuje straty ciepła
 • Niewrażliwy na deszcz, śnieg i grad
 • Odporny na wiatr, mróz i wilgoć
 • Odporny na wahania temperatury
 • Utrzymuje długotrwały kolor
 • Izoluje od deszczu i hałasu spowodowanego gradem kamieni
 • Odporny na pleśń, mech i rozwój grzybów.

PIECE:

Istnieją dwa rodzaje grzejników, a mianowicie grzejniki elektryczne lub opalane drewnem. Są one dostępne w różnych mocach. Rozmiar pieca zależy od objętości sauny. Zawsze dostarczamy odpowiednią grzałkę, niezależnie od tego, czy wybierzesz grzejnik opalany drewnem, czy elektryczny, polegamy wyłącznie na sprawdzonych rozwiązaniach grzewczych od firmy Harvia oraz Sawotec.

Polecane i sprawdzone rozwiązania to:

Harvia BC60/BC90

Moc 6 kW/9 kW
Wbudowany sterownik
Wymiary pieca :  480 mm x 540 mm x 310 mm  (szer./wys./głęb.)
Kamienie w zestawie

Sawo ARI3-60/ARI3-90

Moc: 6 kW/9 kW
Wbudowany sterownik
Wymiary pieca: 275 x  x 925 x 275 mm  (szer./wys./głęb.)
Kamienie w  zestawie

Harvia M3

Wymiary pieca: 390x710x430 mm (szer./wys./głęb.)
Instalacja kominowa oraz kamienie w zestawie

PODCZERWIEŃ:

Teraz nasze sauny ogrodowe mogą zostać wyposażone w promienniki infrared! Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy otrzymać pełne spektrum możliwości w jednym pomieszczeniu i uzyskać różnoraki wpływ na nasze ciało, zależnie od preferencji i kondycji fizycznej użytkowników. 
Uwaga - moduły infrared są do indywidualnego montażu przez klienta!

MOŻLIWOŚĆ MONTAŻU AŻ DO 3 RODZAJÓW PROMIENNIKÓW OD SUPERSAUNA®

Od lat korzystamy z promienników marki Infraheat™. Promienniki te zostały specjalnie opracowane w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów. Promiennik jest emiterem długofalowym z przedłużeniem fali średniej i wykonanym ze specjalnego materiału ceramicznego tlenku magnezu. Ponieważ Infraheat ™ Intense generuje nie tylko falę długą, promieniowanie to ma dobry wpływ na ciało. Osiągany efekt głębi jest ważny zwłaszcza przy łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Dzięki wieloletniej sprawdzonej wydajności Infraheat ™ jest potwierdzonym, niezawodnym wyborem.

Emitowania przyjemnego, łagodnego ciepła w saunie na podczerwień. Promienników Infraheat ™ Nano Carbon XL używamy w połączeniu z promiennikami Infraheat ™ Intense, aby stworzyć idealną równowagę ciepła w kabinie infrared. Promienniki Infraheat ™ Nano Carbon XL są umieszczane zwykle w bocznych ścianach kabiny jako dodatek. Dzięki temu możesz doświadczyć przyjemnego ciepła podczerwieni na całym ciele, a zarazem podczas relaksu otrzymywać łagodne ciepło podczerwieni na całe plecy. Ta kombinacja promienników zapewnia niepowtarzalne wrażenia w podczerwieni – wręcz unikalne w Europie.

Promienniki Full Spectrum Infraheat ™ (opcjonalnie). Dzięki temu w kabinie masz nie tylko ciepło podczerwone o średniej i długiej fali, ale także sekcję fal krótkich (IR-A). Na życzenie Klienta dobieramy i zapewniamy idealną równowagę w saunie infrared. Promienniki Infraheat ™ Full Spectrum można zamontować zgodnie z indywidualnymi potrzebami Klienta, co umożliwia każdemu stworzenie jego własnej, wymarzonej konfiguracji.

Jak przygotować się do zakupu i jak dbać o konstrukcje sauny?

Przed zdecydowaniem się na zakup istotnych jest kilka czynników.

 • wybranie równego terenu z bezpiecznym zapasem wokół konstrukcji
 • odizolowanie sauny od podłoża, aby uniknąć uszkodzeń drewna wynikających z zawilgocenia, w wyniku wzrostu trawy, zbierania się wody, błota czy śniegu. Najlepszym rozwiązaniem jestzbudowanie platformy z impregnowanego drewna, zrobienie wylewki betonowej lub po prostu położenie kilku płyt betonowych
 • raz w roku należy impregnować zewnętrzną powierzchnię sauny
 • na bieżąco należy zaciskać stalowe obręczę stabilizujace konstrukcję
 • przygotować bezpieczne, trójfazowe przyłącze elektryczne 380V, z wyłączeniem omodelu 136 mini, jedynego ogrzewanego piecem 3,6kW pod 230V
 • regularnie zabezpieczać wnętrze sauny bawełnianymi ręcznikami podczas sesji
 • rozgrzane kamienie podlewać niewielką ilością wody, aby pozwolić jej natychmiast odparować i uniknąć tym samym zalania grzałek

Więcej o bezpiecznym użytkowaniu oraz o wpływie sauny fińskiej na nasze ciało dowiesz się z poniższego artykułu.

Ile to wszystko kosztuje?

Wszelkie odpowiedzi na to bardzo ważne pytanie przygotowaliśmy w naszym internetowym katalogu, gdzie łatwo można skonfigurować swoją wymarzoną saunę, od prostych, klasach modeli ograniczonych do konstrukcji i pieca, aż po wersje z przeszkleniem, nowoczesnymi światłami LED i pachnącym wykończeniem z jałowca. SuperSauna dla ogrodu to nie tylko wyposażenie w ramach saun, ale również balii, które stanowią doskonałe uzupełnienie relaksacyjnego zakątka. Balie ogrzewane piecem sprawdzą się wyśmienicie do zimowego wypoczynku w gorącej wodzie lub szybkiego schłodzenia po właśnie odbytej sesji w saunie.