Informacje o saunach

Sauna a zdrowie - niebezpieczeństwa i przewwskazania

Pomimo wielu dobroczynnych wpływów sesji w saunie na podczerwień, jak niemal każda aktywność, ma również drugą stronę medalu. Aby zachować bezpieczeństwo i zmaksymalizować pozytywne oddziaływania korzystania z naszej kabiny, musimy być świadomi zagrożeń i bezwzględnie ich unikać. Lekceważenie tych kwestii może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia!

Czy saunowanie prowadzi do odwodnienia?

Odwodnienie, czyli medyczny zespół objawów klinicznych i biochemicznych. powstały w wyniku zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu (za encyklopedią PWN) jest najpowszechniejszym zagrożeniem dla użytkowników sauny, bez względu na płeć czy wiek.

W trakcie przebywania w wysokiej temperaturze, nasze ciało przegrzewa się i intensywnie poci w celu uregulowania temperatury wewnątrz organizmu. Duża i szybka utrata wody, która nie jest uzupełniana może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza, że początkowe objawy są łatwe do zlekceważenia. Poniżej znajdziemy krótki opis stadiów oraz towarzyszących im symptomów:

Ubytek wody do 2% masy ciała:

  • uczucie silnego pragnienia
  • utrata masy ciała (można stwierdzić poprzez zważenie pacjenta)

Ubytek wody 2-4% masy ciała:

  • suchość w ustach
  • uczucie osłabienia
  • zawroty głowy
  • zaburzenia widzenia
  • omdlenie
  • tachykardia
  • niedociśnienie
  • przyspieszony oddech
  • zmniejszenie pocenia
  • ustanie wydzielania śliny
  • suchy język
  • utrudniona mowa
  • skurcze i bóle mięśni
  • suche i popękane usta
  • utrata elastyczności skóry (skóra uszczypnięta i puszczona wyrównuje się bardzo powoli)
  • utrata siły, wycieńczenie

Ubytek wody 5-6% masy ciała

  • senność
  • parestezje

Jak widać tak błahe zaniechanie jak nie spożywanie regularnie odpowiednich ilości wody stanowi realne i duże niebezpieczeństwo. Nie lekceważmy zatem kwestii nawodnienia i jeśli tylko zauważymy jeden z powyższych objawów, niezwłocznie opuśćmy saunę i uzupełnijmy płyny. Każdy organizm jest inny nie oglądajmy się na współuczestników relaksu w saunie, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do reakcji naszego ciała - przerwijmy sesję.

Czy temperatura ma wpływ na płodność mężczyzny?

Zwróćmy uwagę na umiejscowienie jąder w ciele mężczyzny. Są one położone w mosznie, a zatem “poza” organizmem, nie jest to przypadek, ponieważ dzięki temu temperatura jąder jest o 1-2 stopnie niższa, aniżeli temperatura ciała, która w warunkach fizjologicznych wynosi około 37,6°C. Jest to ważne ponieważ produkcja plemników (spermatogeneza) wymaga do prawidłowego przebiegu temperatury około 35-35,5°C. Tylko w takiej, nieco obniżonej temperaturze plemniki nie są narażone na apoptozę, czyli obumieranie komórek, z których powstają plemniki, co ma bezpośredni wpływ na jakość nasienia i prawdopodobieństwo zapłodnienia partnerki.

Wszystkim mężczyznom, którzy planują dziecko, ginekolodzy radzą unikać wszelkich czynności, które mogą powodować wzrost temperatury jąder, choćby takich jak:

  • noszenie obcisłych i nieprzewiewnych spodni czy bielizny,
  • długie przebywanie w pozycji siedzącej, w tym częstą i długą jazdę na rowerze
  • gorące i długie kąpiele
  • korzystanie z podgrzewanych foteli samochodowych
  • korzystanie z sauny

Co do tego ostatniego, nawet jednorazowy pobyt w saunie to ryzyko pogorszenia kondycji nasienia nawet do trzech miesięcy. Jeżeli staramy się o dziecko, odstawmy zatem gorące przyjemności, by odpowiednio zwiększyć szansę na upragnione potomstwo. 

Implanty i środki stosowane na skórę

Szczególną ostrożność w stosowaniu nagrzewania dogłębnego należy zachować przy, wszczepach silikonowych. Promieniowanie podczerwone penetruje tkanki ludzkie nawet do 6 mm, co może nie tyle spowodować stopienie się wkładu (to następuje w około 200 stopniach Celsjusza), ale jego odkształcenie, dyskomfort w trakcie użytkowania sauny, a przede wszystkim istnieje ryzyko silnego rozgrzania implantu.Tyczy się to również wszczepów chirurgicznych, jak endoprotezy, usztywnienia, metalowe płytki itp.

Musimy także pamiętać, że pokrycie skóry żelami, maściami czy kremami może stanowić zagrożenie. Zamknięcie porów i ograniczenie powierzchni oddychania skóry i wymiany cieplnej może prowadzić do przegrzania organizmu.

Sauna jest zdrowa, ale dla osób zdrowych - sauna a ciśnienie tętnicze krwi

Wpływ sauny na wysokość ciśnienia tętniczego krwi zbadano na próbie ponad 1 600 mężczyzn z Finlandii, którzy w momencie rozpoczęcia badań nie cierpieli na nadciśnienie. Podzielono ich na grupy wg częstości korzystania z sauny (Grupa I - raz w tygodniu; Grupa II -  2-3 razy w tygodniu; Grupa III - 4-7 razy w tygodniu). 

Przez ponad 20 lat grupa była pod obserwacją. Po zakończonym procesie badawczym, wysnuto wniosek, że częste saunowanie obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia aż o 46%. Można więc rzec, że regularne i konsekwentne odwiedzanie sauny chroni serce i układ krwionośny. Z jednym zastrzeżeniem – by odnieść tego typu korzyści z sauny, należy zacząć ją odwiedzać będąc zdrowym.

Czy sauna na podczerwień może mieć wpływ na osoby z nadciśnieniem?

Choć nadciśnienie w powszechnej opinii jest kategorycznym przeciwwskazaniem, nie jest to do końca prawdą. Jeżeli wysokie ciśnienie krwi nie jest już poza kontrolą, lekarz może wydać pozytywną decyzję, co do saunowania. Wtedy zazwyczaj nasze sesje w saunie powinny być krótkie (do 10 minut), odbywać się w niższej temperaturze (50-60 stopni) oraz w wilgotności nieprzekraczającej 20%. Takie warunki osiągniemy bez problemu w saunie na podczerwień, gdzie w naszych produktach możemy ustawić dowolną temperaturę w zakresie 35 - 75 stopni Celsjusza. Sauna fińska również może być sauną niskotemperaturową, zwłaszcza ta zasilana przez piec elektryczny, aczkolwiek precyzyjne ustawienie wysokości ciepła jest w niej utrudnione.

Spadek ciśnienia krwi

O ile spadek ciśnienia krwi jest zazwyczaj pożądaną cechą w ludzkim organizmie, o tyle dla osób naturalnie posiadających niskie ciśnienie, może to być poważne zagrożenie.

Dzięki wzrostowi temperatury ciała, naczynia krwionośne rozszerzają się, tym samym serce nie musi bić szybko, by “przepychać” krew przez naczynia krwionośne. Dodatkowe obniżenie ciśnienie serca może spowodować niedostateczne dotlenienie serca. W efekcie dochodzi do przeciążenia układu krwionośnego. Jego skrajne skutki to utrata przytomności, udar, a nawet zatrzymanie krążenia. Dlatego odwiedzanie sauny bezwzględnie odradza się pacjentom z osłabionym sercem (np. po zawale), z miażdżycą, żylakami etc. 

Jaki wpływ ma sauna infrared na oparzenia?

Niewiele osób zwraca uwagę na możliwość wystąpienia oparzeń podczas sesji w saunie. O ile podczas przebywania w saunie fińskiej logiczne jest ryzyko oparzenia np. poprzez dotknięcie obudowy pieca elektrycznego, o tyle w saunie na podczerwień również jesteśmy narażeni na urazy spowodowane temperaturą, a przede wszystkim naszą nieuwagą.

W kabinie pod żadnym pozorem nie powinniśmy nosić żadnych ozdób czy przedmiotów wykonanych z metali czy lub tworzyw sztucznych, jak naszyjniki, obrączki, pierścionki, bransoletki, kolczyki i itp. Rozgrzany metal/rozgrzane tworzywo może spowodować oparzenia oraz znacznie utrudnić zdjęcie raniącego nas przedmiotu z ciała powodując dodatkowe obrażenia.

Zakaz również tyczy się odzieży w tym strojów kąpielowych, tekstylia mogą powodować oparzenia.

Pamiętaj, że nawet jeśli czujesz się zdrowym człowiekiem i nie narzekasz na swój organizm, zawsze przed rozpoczęciem korzystania z sauny niezależnie od jej rodzaju, skonsultuj się z lekarzem, być może na podstawie wywiadu pojawią się pewne wątpliwości, co do bezpieczeństwa przebywania w saunie.

Czy sauna pogarsza atopowe zapalenie skóry?

Choroby skórne to bardzo trudny i nadal nie do końca zbadany temat, a wszystko co jest trudno przewidywalne, lepiej traktować z wyjątkową ostrożnością. O ile dowiedziono poprawę stanu zdrowia niektórych pacjentów, trudno jest wyciągnąć jasny wniosek w kwestii korelacji pomiędzy ogólnymi chorobami skóry, a użytkowaniem sauny w ogóle. Z pewnością najmniej korzystnym rodzaje sauny są sauny mokre/parowe. Najbliżej ideałowi do typowych zaleceń wobec np. AZS, jest sauna infrared, a zatem warunki ciepła suchego. 

Ciąża

Korzystanie z sauny podczas ciąży niesie za sobą poważne ryzyko uszkodzenia płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.Intensywne ciepło obniża ciśnienie krwi matki, co pogarsza jej przepływ do organizmu dziecka.