SuperSauna® - Sauna na podczerwień i zdrowie

Sauna na podczerwień, a zdrowie

Korzystanie z sauny na podczerwień ma bardzo pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.

Podczas ciepłego letniego dnia odczuwamy pozytywne działanie promieni słonecznych nie tylko na naszą skórę, ale i na nasze samopoczucie. Sauna na podczerwień od SuperSauna® działa podobnie - daje mnóstwo pozytywnej energii, a tym samym pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Promienniki podczerwieni działają od wewnątrz i dają większy efekt głebi w porównaniu z tradycyjną fińską sauną. Badania pokazują, że ciepło w podczerwieni łagodzi różnego rodzaju bóle mięśni i stawów.

W tym artykule zwrócimy uwagę jedynie na wybrane problemy zdrowotne i sprawdzimy czy sauna na podczerwień może mieć pozytywny wpływ przy ich zwalczaniu:

 • Czy sauna na podczerwień może pomóc przy fibromialgii?
 • Sauna na podczerwień, a artretyzm, czy pomaga?
 • Czy choroby reumatyczne mogą być niwelowane dzięki sesjom w podczerwieni?
 • Czy sauna infrared może mieć pozytywny wpływ przy intensywnym uprawianiu sportu?
 • Czy sauna na podczerwień może pomóc przy redukcji wagi i walce ze zbędnymi kilogramami?
 • Oczyszczanie ciała w saunie na podczerwień, jak to działa?
 • Czy sauna na podczerwień pomaga przy problemach skórnych?
 • ak wygląda sesja w podczerwieni?
 • Jakie są zalety sauny na podczerwień?

Czy sauna na podczerwień może pomóc przy fibromialgii?

Po pojawieniu się na rynku sauny na podczerwień, większość naukowców, reumatologów, ale i terapeutów bardzo ostrożnie podchodziła do zalecania jej swoim pacjentom. Obecnie, po ponad 30 latach, coraz więcej specjalistów pozytywnie ocenia działanie sauny na podczerwień u osób cierpiących na fibromialgię.

Fibromialgia to zespół chorobowy charakteryzujący się bólem w układzie ruchu związanym z występowaniem bolesnych punktów wrażliwych na ucisk. Zazwyczaj ból mięśni i jak i bolesne tzw. punkty spustowe rozproszone są na całym ciele. Fibromialgii towarzyszą również różne dolegliwości takie jak: zaburzenia snu, zmęczenie, sztywność mięśni i bóle głowy.

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej badań poświęca się tematyce związanej z wykorzystaniem saun na podczerwień do łagodzenia bólu związanego z reumatyzmem, zapaleniem stawów i fibromialgią. PROF. DR. J.J. RASKER (reumatolog) z holenderskiego Uniwersytetu Twente we współpracy z DR. FRITS OOSTERVELD FYSIOTHERAPEUT (profesor Saxion University of Applied Sciences) doszedł do wniosku, że: “Po jednej sesji w podczerwieni trwającej pół godziny pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów wskazywali, że ból i sztywność zmniejszyły się u nich o około 40%. Natomiast u pacjentów ze sztywniejącym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK) ból zmalał o 50%, a szytywność nawet o 60%”.

Sauna na podczerwień, a artretyzm, czy pomaga?

Dla osób, które zmagają się z artretyzmem, uczucie ulgi w bólu jest marzeniem, które mają nadzieję, że pewnego dnia się ziści. Ponieważ wiele leków przeciwbólowych powoduje duże obciążenie wątroby i nerek, wiele osób szuka alternatywnej metody łagodzenia bólu. Na szczęście w celu łagodzenia bólu i doprowadzenia do większej mobilności, pomocna może okazać się właśnie terapia ciepłem podczerwieni w kabinie infrared. Oprócz efektu łagodzenia bólu, sauna na podczerwień może również pomóc w detoksykacji organizmu. Jest to z pewnością ważne, jeśli Klienci zażywają dużo medykamentów.

Czy choroby reumatyczne mogą być niwelowane dzięki sesjom w podczerwieni?

Reumatyzm to zbiorowa nazwa ponad 100 różnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego dot. stawów, mięśni, ścięgien i kości. Niestety reumatyzm może dopaść każdego i to w każdym wieku. Coraz więcej przypadków chorób reumatycznych notuje się już u dzieci.

Istnieją różne rodzaje reumatyzmu, takie jak:

 • choroby autoimmunologiczne / reumatyzm zapalny
 • choroba zwyrodnieniowa stawów
 • dna moczanowa
 • osteoporoza
 • reumatyzm tkanek miękkich

Badania przeprowadzone u ponad 40 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą Bechterewa pokazują, że regularne korzystanie z sauny na podczerwień wyraźne wpływa na zmniejszenie bólu mięśni i stawów. U przebadanych pacjentów sztywność stawów stawała się mniejsza, a ruchliwość całego ciała była lepsza niż wtedy, gdy nie korzystali oni z sesji w saunie infrared.

Podsumowując, sauna na podczerwień niweluje różnego rodzaju dolegliwości reumatyczne, łagodząc bóle mięśni i stawów.

Czy sauna infrared może mieć pozytywny wpływ przy intensywnym uprawianiu sportu?

Korzystanie z sauny na podczerwień zarówno przed jak i po treningu może mieć pozytywny wpływ na Twój organizm. Kiedy korzystamy z sauny przed planowanym wysiłkiem fizycznym, sesja służy głównie rozgrzaniu mięśni i stawów i powinna ona trwać zaledwie ok. 10-15 minut aby odpowiednio uelastycznić ciało np. przed bieganiem czy też rundką tenisa. Nie zaleca się wykonywania pełnej 30-minutowej sesji, bowiem może ona spowodować zbytnią ospałość i nadmierne rozleniwienie organizmu.

Natomiast korzystanie z sauny na podczerwień po treningu pomaga przyspieszyć regenerację mięśni i stawów oraz wspomaga metabolizm. Podczas uprawniania sportu pocisz się, pory otwierają się, a do tego podczas sesji w podczerwieni przyśpieszasz proces pocenia się i pozbywasz się złogów.

 

Czy sauna na podczerwień może pomóc przy redukcji wagi i walce ze zbędnymi kilogramami?

Sauna infrared jest nie tylko dobra dla mięśni i stawów, ale również działa korzystnie przy redukcji zbędnej wagi. Podczas sesji w kabinie na podczerwień spalamy dużą ilość kalorii. Badania pokazują, że podczas 30 minutowego relaksu w saunie pozbywamy się ok. 600 kcal. Całkiem przyjemny sposób na utratę zbędnej wagi, prawda?

Oczyszczanie ciała w saunie na podczerwień, jak to działa?

Wiele chorób powstaje, z uwagi na to, że w organizmie znajduje się nadmiar substancji toksycznych. Codziennie się z nimi spotykamy - czy to przez pracę, zanieczyszczenie powietrza, czy też chemikalia w produktach codziennego użytku. Niestety nie unikniemy tego. Ale za to możemy usunąć toksyny zalegające w naszym organizmie poprzez odpowiednią detoksykację. W Hippocrates Health Institute na Florydzie, najstarszym na świecie centrum zdrowia, terapia w podczerwieni jest od lat częścią programu detoksykacji. Doktor Clement, dyrektor medyczny ośrodka, wyjaśnia: „sauny na podczerwień są świetnym narzędziem i mogą znacznie przyspieszyć proces detoksykacji. Ciepło wnika głęboko w tkankę, co przyspiesza naturalny metabolizm. Zapewnia również poprawę krążenia i dodaje tlenu do tkanek”.

Sauny na podczerwień w SuperSauna® zapewniają najskuteczniejszą detoksykację organizmu w porównaniu do wielu innych kabin dostępnych na rynku, ponieważ temperaturę wewnątrz kabiny można ustawić aż do 75ºC. Dzięki wysokiej temperaturze, ciało bardziej się poci i usuwa zbędne substancje z organizmu. Inne kabiny rozgrzewają się maksymalne do 55-60ºC.

Skóra jest największym narządem wydalniczym substancji toksycznych naszego organizmu i niezwykle ważne jest, aby narząd ten był w jak najlepszym stanie. Mało słońca i ruchu, siedzący tryb pracy i wiele innych przyczyn powodują to, że skóra staje się mniej aktywna. Regularne korzystanie z naszych kabin na podczerwień korzystnie wpływa na skórę, która w ten sposób odzyskuje swoją elastyczność i zdrowy wygląd. Ponadto, podczas sesji w saunie pocisz się, usuwasz zbędne substancje czym zyskujesz zdrowie.

Czy sauna na podczerwień pomaga przy problemach skórnych?

Terapia w podczerwieni zwiększa krążenie krwi, a fale wnikają głęboko w ciało. Dzięki temu więcej substancji odżywczych jest transportowanych do komórek,co powoduje, że skóra wygląda zdrowiej i młodziej.

Ponieważ podczas sesji w saunie na podczerwień toksyny wraz z potem usuwane są z organizmu, objawy np. łuszczycy są zdecydowanie łagodzone. Dodatkowo usuwane są martwe komórki skóry, a fale podczerwieni wnikają głęboko w skórę zapewniając tym samym przyjemny efekt głębi.

Jak wygląda sesja w podczerwieni?

Przed użyciem kabiny na podczerwień pozwól jej się najpierw rozgrzać przez około 5 minut (przy założeniu, że sauna znajduje się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej). Zatem w sumie ustawiasz ją na 35 minut działania.

Promienniki włączą się, a sauna przez pierwsze 5 minut nagrzeje się do przyjemniej temperatury ok. 25-30 C. Po tym czasie możesz kontynuować swoją sesję wewnątrz kabiny przez pozostałe 30 minut.

Najlepszy efekt uzyskasz siedząc bezpośrednio przed promiennikami infrared. To daje ciału najlepsze działania podczerwieni na bóle mięśni i stawów. Do Ciebie należy jednak wybór, przed którymi promiennikami usiądziesz, w zależności od efektu który chcesz osiągnąć Jeśli chcesz się bardziej zrelaksować i masz większą kabinę na podczerwień, to możesz korzystać z sauny również w pozycji leżącej ze stopami na ławce.

Dla uzyskania maksymalnego relaksu i to nawet w pozycji siedzącej, jest możliwość podłączenia wewnątrz kabiny ulubionej muzyki w tle. Podczas sesji poczujesz zatem odprężenie, a w tym samym czasie Twoje ciało będzie się regenerowało i pracowało nad maksymalnym powrotem do zdrowia.

5 minut przed końcem, usłyszysz sygnał dźwiękowy abyś wiedział, że Twoja 30 minutowa sesja już się prawie kończy. Możesz wtedy otworzyć drzwi, aby wpuścić świeże powietrze do wnętrza kabiny na te kilka ostatnich minut relaksu.

Jakie są zalety sauny na podczerwień?

Kabina na podczerwień ma o wiele więcej zalet w porównaniu z tzw. tradycyjną (fińską) sauną. Ale najważniejsze korzyści jakie daje infrared to zdecydowanie efekt terapeutyczny i jej pozytywny wpływ na zdrowie. Ciepło w podczerwieni łagodzi bóle mięśni i stawów.

Do najistotniejszych zalet saun na podczerwień zaliczamy:

 • Uśmierzanie bólu przy problemach z mięśniami, stawami lub dolegliwości reumatycznymi
 • Efekt detoksu w saunie na podczerwień
 • Zmniejszenie problemów skórnych związanych np. z łuszczycą, egzemą lub trądzikiem
 • Szybki czas nagrzewania sauny na podczerwień
 • Niskie koszty eksploatacji kabiny infrared
 • Możliwość przyjemnego korzystania z sauny przez większą ilość użytkowników ze względu na niższą temperaturę grzania
 • Łatwość korzystania z sauny
 • Łatwość użytkowania, podłączenie kabiny do zwykłego gniazdka 220 V
 • Dowolność w wyborze miejsca dla sauny
 • Łatwość instalacji i montażu sauny w dowolnym miejscu we własnym domu

Zalety sauna infrared / sauna na podczerwień / sucha sauna