Sauna na podczerwień - co i jak?
Co to jest sauna infrared i czym różni się od tradycyjnej fińskiej odmiany?
Podobnie jak sauny tradycyjne, wykonane są z naturalnego drewna, najlepszym do tego gatunkiem jest cedr kanadyjski w białej lub czerwonej odmianie.
W kwestii technologii, główna rolę gra promieniowanie podczerwone w postaci fal o długości mieszczącej się w spektrum 750 - 10000 nanometrów. Przenikają one do organizmu nawet na głębokość do 7-8 mm i dzięki temu skutecznie oddziałują na układ mięśniowo-szkieletowy.
Aby jednak doświadczyć w pełni właściwości zdrowotnych sauny infrared warto stosować kombinację promienników o różnej długości fali oraz zmieniać pozycję w kabinie podczas trwania sesji. Trzy długości fal i kilka punktów emisji w kabinie to optymalne rozwiązanie, co doskonale obrazuje poniższa grafika.
O ile oddziaływanie fali podczerwonej nie jest uzależnione od temperatury powietrza wewnątrz kabiny, większe ciepło i podwyższona potliwość będzie wspomagała wnikanie fali oraz efekt rozluźnienia.
Choć sauna infrared kojarzy się z pojęciem sauny niskotemperaturowej, to prawdziwa sauna powinna mieć możliwość stworzenia warunków do intensywnego pocenia się. Warto zatem zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę kabiny oraz orientacyjny czas nagrzewania dla zoptymalizowania kosztów utrzymania oraz pełnego spektrum działania, w tym detoksykacji organizmu.
Możliwy wpływ sauny na ciało i zdrowie.
Sesje w saunie infrared polecane są zwłaszcza osobom, którym doskwierają wszelkie patologie układu mięśniowo-szkieletowego, bóle, napięcia, dyskopatie. Reumatoidalne zapalenie stawów może zostać również złagodzone poprzez wpływ fal podczerwonych.
Osoby, które uprawiają intensywna aktywność fizyczną z dużą dozą prawdopodobieństwa zauważą różnicę w procesie regeneracji,a także podczas uzupełniającej terapii w trakcie rehabilitacji.
Ci, którzy cierpią na stany zapalne zatok oraz problemy z górnymi drogami oddechowymi powinni spróbować sesji w ciepłej i suchej saunie na podczerwień, to idealne warunki do wspomagania walki z przewlekłymi dolegliwościami. Jeśli trapią nas częste infekcje, cyklicznymi sesjami wzmocnimy nasz system odpornościowy.
Nasza psychika również zyska na seansach w saunie na podczerwień. Częste sytuacje stresowe, jesienna chandra a nawet depresja mogą zostać ukojone, co może przełożyć się na zmniejszenie napięcia mięśni i jeszcze lepszy efekt rozluźnienia, a co za tym idzie wnikania fal podczerwonych.
Sauna infrared może być uzupełnieniem procesu chudnięcia i starań o smuklejszą sylwetkę, ale pamiętajmy, że same seanse nie przysporzą nam figury modela/modelki, należy poprzeć to zdrową, odpowiedzialną dietą i regularną aktywnością fizyczną.
Choć z sauny IR, dzięki zastosowaniu niższych temperatur niż w tradycyjnej saunie, zazwyczaj mogą korzystać nawet dzieci i osoby starsze, to jednak istnieje lista przeciwwskazań do jej stosowania. Nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży i podczas miesiączki oraz osoby z chorobami nowotworowymi, z niedoczynnością nadnercza, hemofilią, liszajem rumieniowatym, z niestabilnym nadciśnieniem tętniczym lub zapalnymi chorobami serca, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, chorzy na epilepsję, z chorobami płuc, nerek lub wątroby, po świeżym, ostrym urazie stawu, do kilku-kilkunastu tygodni po operacjach oraz w trakcie infekcji przebiegającej z podwyższoną temperaturą. Sesje mogą zaszkodzić osobom posiadającym silikonowe implanty piersi czy inne implanty chirurgiczne lub stosujące maści i kremy lecznicze. Zawsze, niezależnie od naszej aktualnej kondycji zdrowotnej, należy konsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem prowadzącym terapię naszego schorzenia, czy możemy korzystać z sauny na podczerwień.
Jak z niej korzystać?
Pojedyncza sesja w saunie IR trwa najczęściej 15 - 30 minut, odbywamy ją maksymalnie 3 - 4 razy w tygodniu. Zależnie od preferencji i chęci uzyskania danego efektu, możemy wejść do sauny przy niskiej temperaturze, korzystać z promieniowania podczerwonego, ale nie doprowadzać do intensywnego pocenia się oraz np. otworzyć drzwi od kabiny i wypoczywać przy świeżym powietrzu albo odczekać aż sauna nagrzeje się do wysokiej temperatury (niektóre sauny infrared osiągają nawet 75 stopni Celsjusza i to właśnie one znacznie wspomagają detoksykację organizmu!) i wejść od razu w gorące otoczenie.
Warto również przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie wolno spożywać alkoholu przed odbyciem sesji, a najlepiej odmówić sobie tej przyjemności na 24 godziny przed. Unikamy również tłustych, obfitych posiłków, nie wchodzimy do sauny zaraz po zjedzeniu.
Do sauny należy wchodzić wypoczętym, z uspokojonym tętnem, nago, ewentualnie okrytym wyłącznie bawełnianym ręcznikiem. Przebywanie w bieliźnie, strojach kąpielowych i innej odzieży może prowadzić do poparzeń! Przed seansem w saunie trzeba się umyć, by na ciele nie było pozostałości kremów i balsamów. Dzięki temu szybko dochodzi do rozszerzenia porów, a skóra może naturalnie oddychać. Po skończonym seansie należy się dokładnie wytrzeć i odpocząć minimum 10 minut, uzupełnić płyny, zwłaszcza polecane są soki warzywne, a na końcu wybrać się pod letni lub ciepły prysznic, aby podtrzymać rozgrzewający i rozluźniający rezultat.
Dla jak najlepszego efektu dobrze jest korzystać z sauny regularnie i przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Nie przeciągać sesji i nie zmuszać się do jej odbycia jeśli nie czujemy się najlepiej..
Jakie są koszty?
Czy własna sauna to luksus na który na pewno nas nie stać? Czy jestesmy skazani na sesje w saunach publicznych? Oczywiście, że nie. Aktualnie na rynku obecne są sauny infrared na wymiar, a także gotowe kabiny w rozmaitych rozmiarach i wariantach, które złożymy z pomocą jednej osoby nawet w mniej niż godzinę! Ceny kabin zaczynają się już od około 3000 zł, natomiast warianty godne uwagi, które posłużą nam przez lata to wydatek rzędu 8000 - 12000 tysięcy złotych, dla niezdecydowanych niektórzy sprzedawcy oferują tzw. sauny combi z opcją zamontowania pieca do sauny fińskiej.
Koszt nominalny naszej nowej własności to jedno, a koszty chwil przyjemności, relaksu i fizjoterapii to drugie. Ze względu na sposób w jaki odbywa się sesję w saunie na podczerwień jej czas pracy zazwyczaj nie przekracza jednej godziny, a całkowity pobór mocy nie jest większy niż 2000W-2800W. W zestawieniu z tradycyjną sauną fińską oszczędność może sięgać nawet 400%, ponieważ w saunie fińskiej najsłabsze piece mają moc 3000W lub 3600W i pracują przez 2-3 godziny.
Pamiętajmy również o okresie gwarancyjnym dotyczącym drewna, elektroniki i przede wszystkim promienników, ich wymiana po wygaśnięciu gwarancji może nas słono kosztować.