SuperSauna® - Jak działa sauna na podczerwień?

Jest to chyba najważniejsze pytanie, które pojawia się gdy zamierzamy dokonać zakupu sauny na podczerwień. A jest to niewątpliwie inwestycja w Twoje zdrowie, dlatego dobrze jest najpierw wiedzieć i sprawdzić, jak działa taka kabina na podczerwień.

Jak dobrze wiesz, istnieją różne rodzaje saun, a kabina infrared jest jedną z nich. Jest to jednak wariant cieszący się coraz większą popularnością wśród klientów zwłaszcza z uwagi na swoje prozdrowotne działanie.

Pełną i kompletną wiedzę w tym zakresie dadzą odp. na poniższe pytania, na które SuperSauna.pl śpieszy z odpowiedzią.

  • Jakie przygotowania należy wykonać przed wejściem do sauny na podczerwień?
  • Jak wygląda sesja w podczerwieni?
  • Co należy zrobić po sesji w podczerwieni?
  • Czy można codziennie korzystać z sauny na podczerwień?
  • Czy wysoka temperatura w kabinie jest konieczna do uzyskania najlepszego efektu?
  • Czy sauna na podczerwień jest dobra dla zdrowia?
  • Czy dzieci i osoby starsze mogą korzystać z sauny infrared?
  • Jakie jest zużycie energii w zw. z korzystaniem z sauny na podczerwień?
  • Jak dbać o saunę na podczerwień?
  • Jak często należy wymieniać promienniki w saunie?

Jakie przygotowania należy wykonać przed wejściem do sauny na podczerwień?

Przed skorzystaniem z sauny na podczerwień powinno się usunąć ze skóry wszelkie kremy, żele jak i makijaż, ponieważ skóra wtedy lepiej oddycha. Poza tym podczas sesji w kabinie ciało poci się, a nieusunięte płyny mogą zacząć spływać, powodując tym samym nie tylko duży dyskomfort dla samego użytkownika, ale również trudne do usunięcia tłuste plamy na drewnie kabiny.

Ponadto ważne jest, by przed wejściem do sauny zdejmować całą biżuterię taką jak: zegarki, pierścionki czy też naszyjniki. Z uwagi bowiem na panującą temperaturę w kabinie, mogą one powodować niepotrzeby ucisk na skórze jak i dawać nieprzyjemne uczucie “parzenia” z nagrzania elementów metalowych.

Do sauny należy zabrać ze sobą przynajmniej dwa grube ręczniki. Jeden z nich rozkładamy na siedzisku, a drugi kładziemy na dnie sauny pod nogi, by zapobiec przenikaniu potu do drewna kabiny. Dla dodatkowego komfortu i higieny można również korzystać ze specjalnych poduszek na siedziska dostępnych w SuperSauna.pl, które po użyciu łatwo można wyczyścić.

Pamiętaj również, aby wziąć ze sobą butelkę wody o pojemności (przynajmniej) 0,5 litra, by tym samym zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas sesji w saunie. Ze względu na ciepło w kabinie, najlepiej jest umieścić butelkę na zewnątrz, regularie po nią sięgać i uzupełniać płyny.

Jeśli masz trudności z poceniem się, przed planowaną sesją w podczerwieni, warto jest wziąć letni / ciepły prysznic, aby otworzyć pory skórne i usprawnić proces pocenia się. Dzięki temu Twoje ciało łatwiej usunie złogi i zbędne substancje.

Jak wygląda sesja w podczerwieni?

Przed użyciem kabiny na podczerwień pozwól jej się najpierw rozgrzać przez około 5 minut (przy założeniu, że sauna znajduje się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej). Zatem w sumie ustawiasz ją na 35 minut działania.

Promienniki włączą się, a sauna przez pierwsze 5 minut nagrzeje się do przyjemniej temperatury ok. 25-30 C. Po tym czasie możesz kontynuować swoją sesję wewnątrz kabiny przez pozostałe 30 minut.

Najlepszy efekt uzyskasz siedząc bezpośrednio przed promiennikami infrared. To daje ciału najlepsze działania podczerwieni na bóle mięśni i stawów. Do Ciebie należy jednak wybór, przed którymi promiennikami usiądziesz, w zależności od efektu który chcesz osiągnąć Jeśli chcesz się bardziej zrelaksować i masz większą kabinę na podczerwień, to możesz korzystać z sauny również w pozycji leżącej ze stopami na ławce.

Dla uzyskania maksymalnego relaksu i to nawet w pozycji siedzącej, jest możliwość podłączenia wewnątrz kabiny ulubionej muzyki w tle. Podczas sesji poczujesz zatem odprężenie, a w tym samym czasie Twoje ciało będzie się regenerowało i pracowało nad maksymalnym powrotem do zdrowia.

5 minut przed końcem, usłyszysz sygnał dźwiękowy abyś wiedział, że Twoja 30 minutowa sesja już się prawie kończy. Możesz wtedy otworzyć drzwi, aby wpuścić świeże powietrze do wnętrza kabiny na te kilka ostatnich minut relaksu.

Co należy zrobić po sesji w podczerwieni?

Po 30 minutowej sesji w podczerwieni ważne jest, aby ciało powróciło do swojej normalnej temperatury, a złogi wraz z potem zostały usunięte z ciała. Dlatego wskazane jest, aby nie brać prysznica natychmiast po zakończeniu sesji w kabinie, a wpierw odpocząć przez ok.  10-15 minut. Możesz zostać w kabinie, otworzyć drzwi i pozostać w pozycji siedzącej lub zrelaksować się na rozkładanym fotelu.

Kiedy zauważysz, że ciało powraca do swojej normalnej temperatury i nie wydziela już potu, możesz wziąć letni / ciepły prysznic przy użyciu zwykłego szamponu i żelu, który lubisz. Po sesji w saunie i ciepłym pryszniu poczujesz się jak nowo narodzony.

Nie używaj zimnego prysznica, jak to jest np. wskazane w przypadku sauny fińskiej, ponieważ spowoduje to, że mięśnie, które zostały uelastycznione podczas sesji infrared, skurczą się. Jest to zatem efekt przeciwny do tego, który chcesz osiągnąć.

Jednorazowa sesja w podczerwieni powinna trwać ok. 30 minut, a z sauny infrared możesz korzystać codziennie.

Czy można codziennie korzystać z sauny na podczerwień?

Kabina na podczerwień może być używana codziennie, ale statystyczne użycie kabiny infrared wśród naszych klientów SuperSauna® to około 2-3 razy w tygodniu. Możesz zatem odpocząć pomiędzy sesjami w podczerwieni.

Gdy będziesz korzystać z sauny po raz pierwszy, Twoje ciało i skóra muszą się najpierw przyzwyczaić do ciepła i podczerwieni, więc jeśli czujesz, że w kabinie robi się za gorąco, możesz na początku robić krótsze sesje.

Należy zauważyć, że nasi Klienci korzystają z sauny infrared częściej jesienią, zimą i wiosną niż np. w miesiącach letnich. Wynika to przede wszystkim z tego, że w szczególności w miesiącach jesienno-zimowych robi się wilgotno, co ma odczuwalnie negatywny wpływ na stan naszych mięśni i stawów i w tym okresie faktycznie znacznie chętniej sięgamy po sesje w podczerwieni. Mroźne zimowe miesiące, zwłaszcza po spędzeniu popołudnia na zewnątrz, również skutecznie zachęcają do spędzenia przyjemnego czasu w saunie na podczerwień i rozgrzanie zziębniętego ciała.

Czy wysoka temperatura w kabinie jest konieczna do uzyskania najlepszego efektu?

W kabinach na podczerwień SuperSauna® nie jest konieczne osiąganie wysokich temperatur w celu uzyskania najlepszego efektu podczerwieni i głębi. Bowiem gdy siedzisz bezpośrednio przed promiennikami infrared, efekt pojawia się bezpośrednio na skórze, w mięśniach i w stawach nawet w niskiej temperaturze i przy uchylonych drzwiach kabiny.

Oczywiście, zamknięte drzwi kabina zapewniają szybszy wzrost temperatury, co niewątpliwie sprzyja poceniu się. Kabiny infrared SuperSauna® działają max. w 75 C, a wysoka temperatura znacznie ułatwia detoksykację organizmu i usuwanie złogów.

Osoby cierpiące np. na duszności, problemy z oddychaniem lub astmę mogą równie efektywnie korzystać z kabiny na podczerwień przy drzwiach otwartych.

Zaleca się również takie ustawienie drzwi podczas sesji, aby świeże powietrze mogło swobodnie przedostać się do wnętrza kabiny, co pomoże zniwelować uczucie duszności. Działanie podczerwieni pozostaje takie samo, ponieważ ciepło podczerwone trafia bezpośrednio do ciała.

Czy sauna na podczerwień jest dobra dla zdrowia?

Słońce jest najważniejszym źródłem energii. Podczas ciepłego letniego dnia doświadczamy korzyści jakie promienie słoneczne dają naszej skórze i jaki zbawienny wpływ mają na nasze samopoczucie. Kabina infrared od SuperSauna® działa podobnie i daje przy tym mnóstwo pozytywnej energii! Ma to zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Promienniki infrared w kabinie na podczerwień ogrzewają ciało od wewnątrz, dzięki czemu dają większy efekt głębi w porównaniu z sauną tradycyjną (fińską). Badania kliniczne dobitnie pokazują, że ciepło podczerwieni łagodzi bóle mięśni i stawów. Ponadto razem z potem z organizmu usuwane są substancje toksyczne i poprawia się odporność.

Z dobroczynnego wpływu sauny korzystają nie tylko mięśnie i stawy, ale także i skóra. Osoby cierpiące na różnego rodzaju problemy skórne, przy regularnym korzystaniu z sauny infrared odczuwają znaczną poprawę - skóra staje się piękniejsza i bardziej jędrna.

Czy dzieci i osoby starsze mogą korzystać z sauny infrared?

Ciepło podczerwieni jest nieszkodliwe dlatego też dzieci oraz osoby starsze mogą spokojnie korzystać z sauny infrared. Oczywiście dzieci powinny zawsze korzystać z kabiny pod nadzorem osoby dorosłej. Sesja powinna trwać wtedy znacznie krócej tj. 10-15 minut. Poczas sesji najlepiej jest używać promienników Intense (IR-B) i Nano Carbon XL (IR-C). Full Spectrum (IR) może być zbyt intensywny przy wrażliwej skórze dziecka.

Osoby starsze również mogą korzystać z sauny infrared. Gdy jednak podczas sesji w kabinie zrobi się zbyt gorąco lub duszno, należy uchylić  drzwi i wpuścić do środka świeże powietrze z zewnątrz. Taki zabieg obniża termperaturę wewnątrz kabiny, pozostając bez żadnego negatywnego wpływu na działanie fal podczerwieni.

Ważne jest uzupełnianie płynów, więc warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu przed, w trakcie i po sesji w podczerwieni.

Jakie jest zużycie energii w zw. z korzystaniem z sauny na podczerwień?

Standardowa 2-osobowa kabina na podczerwień zużywa około 2200 wat na godzinę czyli tyle samo ile zużywa odkurzacz czy też czajnik. Zużycie energii jest zatem minimalne.

Jedna sesja w podczerwieni trwa 35 minut (w tym liczymy 5 minut potrzebne na rozgrzanie kabiny).
Kabina zużywa wtedy ok. 1320 wat.
Cena jednego kilowata za godzinę w Polsce wynosi ok. 0,60 zł.
Jeśli zatem przemnożymy  1320 przez 0,60 daje nam to koszt 0,792 zł na sesję.
Jeśli założymy, że przeciętne gospodarstwo domowe korzysta z kabiny na podczerwień 5 razy w tygodniu, koszty wyglądają następująco:

Tygodniowe koszty 5-krotnego użycia = 3,96 zł / tydzień
Roczne koszty użytkowania sauny = 205,92 zł / rok

Jeśli porównamy to np. z kosztami jednorazowego wyjścia do salonu odnowy biologicznej, to zobaczymy, że zakup własnej sauny na podczerwień jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i to bez potrzeby wychodzenia z domu.

Jak dbać o saunę na podczerwień?

Najlepszym drewnem stosowanym do wykonania sauny jest cedr czerwony kanadyjski.  Drewno to występuje jedynie w Ameryce Północnej, a najwyższej jakości drewno niezbędne do wykończenia saun pochodzi z USA oraz Kanady. Chociaż czerwony cedr występuje również w Meksyku, to ma on jednak niższą jakość, ponieważ temperatura panująca w tym państwie jest zbyt wysoka. Niewątpliwą zaletą kanadyjskiego czerwonego cedru jest jego działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Ponadto naturalnie drewno to ma bardzo przyjemny zapach.

A jak prawidłowo zadbać o naszą drewnianą kabinę?

Ponieważ do sauny wchodzimy nago, ważne jest aby zabrać ze sobą przynajmniej dwa grube ręczniki. Jeden z nich kładziemy na ławce, na której siedzimy lub leżymy, a drugi kładziemy na podłodze i trzymamy na nim stopy. Dzięki temu skutecznie ograniczamy przenikanie potu do drewna w kabinie.

Dla zwiększenia higieny i dodatkowego komfortu podczas sesji w podczerwieni, można korzystać ze specjalnie zaprojektowanych poduszek na siedzika kabiny. Są one wyposażone w wodoodporne pokrowce, które można łatwo zdjąć w celu czyszczenia.

Jeśli wewnątrz kabiny widoczne są gdzieś plamy (potu) na drewnie, możesz je zetrzeć wilgotną ściereczką (nie używaj żadnych środków czyszczących). W SuperSauna.pl dostępny jest również specjalny produkt do konserwacji kabin infrared.

Jak często należy wymieniać promienniki w saunie?

Promienniki podczerwieni Infraheat ™, które są najczęściej stosowane w kabinach infrared SuperSauna®, mają żywotność ok. 20 000 godzin / 1 promiennik.

Oznacza to, że starczają one na ok. 30 000 sesji w podczerwieni trwających 35 minut.

W zw. z powyższym kabina na podczerwień od SuperSauna® to inwestycja dla zdrowia, ale na całe życie.

Dużą zaletą promienników podczerwieni Infraheat ™ jest to, że wraz ze zużyciem nie obniżają one swojej  jakości, zatem intensywność działania promienników przez cały czas pozostaje bez zmian. Nie ma możliwości by z upływem czasu promienniki działały mniej. Działają one zawsze na 100% lub wcale.