Balia ogrodowa: wszystko, co musisz wiedzieć

Historia a współczesność

Dzisiejsze wanny ogrodowe nadal mogą być uważane za luksus, ale stają się bardziej dostępne dla przeciętnego człowieka. Posiadanie wanny z hydromasażem ma wiele zalet. Spa w domu może być kluczem do uzyskania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Może to być coś, co ożywi twoje ciało, naładuje energią, a także będzie miejscem wielu wydarzeń towarzyskich. Czy warto zainwestować w wannę z hydromasażem? Poznaj z nami świat tego wspaniałego wynalazku.

Balia to odkryty basen opalany drewnem, a jego historia jest bardzo długa, zaś swe pochodzenie ma w dalekich  obszarach położonych blisko bieguna północnego, takich jak Skandynawia. Jest ona bogata w naturalne gorące źródła, co było powodem powstania balii, jaką znamy dzisiaj.

Tradycyjna wanna jest okrągła z ławkami dookoła, a woda ogrzewana jest przez piec wewnętrzny lub zewnętrzny, zasilany drewnem. Balia w takim kształcie stała się częścią tradycji krajów północnej Europy, takich jak Szwecja, Norwegia, Finlandia czy Estonia.

Woda w balii jest zwykle podgrzewana do 37-40 stopni Celsjusza i tradycyjnie wykonana jest z drewna. W ostatnich latach popularność zyskuje jednak wariant z wkładem z tworzywa sztucznego, głównie z włókna szklanego. Zapewnia to wytrzymałość, szczelność i łatwość w usuwaniu zanieczyszczeń.

Ogrzewanie

Najbardziej znanym i powszechnym sposobem ogrzewania bali w ogrodzie jest tradycyjny piec opalany drewnem. Wybierają go szczególnie zwolennicy naturalnych rozwiązań. Piec do opalania drewnem stanowi serce balii, dlatego ważne, aby był dobrze zaprojektowany.

Wewnętrzny piec wisi lub stoi w balii, w rezultacie piec ma bezpośredni kontakt z wodą, zaś zewnętrzny piec przymocowany jest do wanny za pomocą przepustów ściennych, węży i opasek zaciskowych, a przepływająca przezeń woda  przejmuje ciepło i płynie z powrotem do balii.

Balia a jacuzzi

Często porównuje się balię z funkcją hydromasażu i jacuzzi, ale te dwa produkty są inne. Po pierwsze, jacuzzi wykorzystuje prąd do podgrzewania wody, podczas gdy balia z pieca opalanego drewnem. Jacuzzi powoli podgrzewa wodę, około 2 do 5 stopni na godzinę. Może to oznaczać, że ogrzewanie może potrwać od 4 do nawet 20 godzin.

Czy pozostawienie włączonego jacuzzi zmniejszy koszty za prąd?

Tak, należy pozostawić wannę z hydromasażem przez cały czas. Wanny te są zaprojektowane tak, aby zawsze były włączone, a bardziej ekonomiczne jest utrzymywanie ciepłej wody niż podgrzewanie jej za każdym razem, gdy chcesz z niej korzystać.

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na wannie z hydromasażem jest obniżenie temperatury o kilka stopni. Każdy stopień pozwoli Ci zaoszczędzić ok. 10% na rachunku za energię. To może być dobry pomysł, jeśli akceptujesz nieco niższą temperaturę wody.

Pamiętaj jednak, że energia elektryczna jest nie tylko droga, ale może również mieć negatywny  wpływ na środowisko.  Tradycyjna balia ogrodowa  jest w stanie osiągnąć przyjemną temperaturę w ciągu dwóch godzin! Po pierwsze, nie potrzebuje ona kosztownej energii elektrycznej. Po drugie dzięki paleniu drewnem, zyskujesz udział w przyjemym, relaksującym rytuale, a dodatkowo oszczędasz wiele pieniędzy i możesz się cieszyć wspaniałym zapachem.

Kolejną zaletą jest waga, balia ogrodowa jest stosunkowo lekka, w porównaniu z jacuzzi, można ją łatwo podnieść i przenieść wraz z czterema osobami, niepotrzebne są ani dźwig  ani wózek widłowy.

Balia ogrodowa ma tę przewagę nad jacuzzi, że mamy wiele możliwości pośrednich, poczynając od klasycznej konstrukcji, poprzez system napowietrzania, zestaw dysz do hydromasażu, aż po system hybrydowy, zamknięty w pięknej ,klasycznej formie, która może posiadać funkcjonalność kilkukrotnie nawet droższych jacuzzi. Wszystkiego dopełnia fakt, że korzystanie z balii to wyjątkowy rytuał.

Aby cieszyć się ciepłą wodą, musisz samodzielnie rozpalić ogień w piecu opalanym drewnem,a w trakcie kąpieli słyszysz trzaskający ogień i napawasz się zapachem palonego  drewna. To wyjątkowe doświadczenie, którego nigdy nie będziesz miał w jacuzzi.

Umiejscowienie

Ważne jest, aby postawić wannę na równej powierzchni, która wytrzyma cały ciężar wanny. Fundament można wyrównać za pomocą wiórów lub odlać z betonu. Zalecamy umieszczenie niektórych desek lub desek na podstawie, ponieważ gdy dno wanny jest wyraźnie w powietrzu, dobrze wietrzenie i wysycha. Ważne jest również, aby nie zakrywać wanny trawą ani sianem, ponieważ zapobiegnie to oddychaniu drewna i spowoduje gnicie. Umieszczając wannę z hydromasażem, należy wziąć pod uwagę możliwe miejsca spuszczania wody, tak aby łatwo i bez szkody dla otoczenia pozbyć się wody podczas okresu mniejszej użyteczności. Podczas umieszczania balii ogrodowej należy wziąć również pod uwagę bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zawsze upewnij się, że komin znajduje się z dala od materiałów łatwopalnych i poszycia dachu. Pamiętaj, aby sprawdzić odległość zarówno po bokach, jak i pionowo, aby uniknąć ryzyka pożaru i szukodzeń infrastruktury towarzyszącej. Należy pamiętać, że zawór spustowy powinien zawsze pozostawać otwarty w pustej wannie, aby woda zebrana w wannie mogła wypłynąć. W okresie zimowym nie pozostawiaj wody bez nadzoru, na wypadek, gdy istnieje ryzyko, że temperatura spadnie poniżej zera, zawsze możesz skorzystać z łatwego otworu spustowego.

Utrzymanie

Tradycyjne balie ogrodowe są wykonane w całości z drewna. To właśnie drewno sprawia, że bania jest tak inna, wyjątkowa i oryginalna, aczkolwiek może przysporzyć problemów w codziennej eksploatacji. 

Tu duże znaczenie ma jakość drewna i jego stabilność wymiarowa. Zwykłe drewno pęcznieje i zmienia swoje kształty pod wpływem wody i czynników atmosferycznych, co może prowadzić do kłopotów związanych z nieszczelności balii i wycieku wody.  Są też osoby, dla których dotyk mokrego drewna na całym ciele nie jest przyjemny. Może wydawać się wręcz mało higieniczny. Mają przekonanie, że w drewnie mogą znajdować się drobne bakterie. Aby tak tego uniknąć należy wybrać rozwiązanie z wkładem z włókna szklanego, oczywiście nadal wymaga on konserwacji, ale jest bardzo łatwy do czyszczenia. Wystarczy użyć miękkich ściereczek i płynu.

Jeśli zdecydujesz się nie używać żadnego detergentu w wodzie, woda pozostanie użyteczna przez okres do 1 tygodnia. 

Jeśli chcesz długo cieszyć się czystą wodą w balii, możesz kupić pompę z filtrem piaskowym Ten system przeznaczony jest do usuwania z wody różnych osadów - małych zanieczyszczeń, brudu itp., mają one negatywny wpływ na jakość wody. System wyróżnia się rzadką potrzebą wymiany wody - wystarczy ją przefiltrować. Ważne - nie używaj wanny podczas filtracji!

Innym rozwiązaniem oczyszczania wody jest jej częsta wymiana lub poddanie jej dezynfekcji chemicznej.

Podsumowanie zalet klasycznej balii ogrodowej:

Bardzo niskie koszty eksploatacji, woda w balii nagrzewa się przez 2-4 godziny, dzięki czemu nie ma konieczności ciągłego zużywania energii i podtrzymywania temperatury, aby uniknąć długiego i energochłonnego podgrzewania wody od nowa, jak to ma miejsce w wannach typu jacuzzi i podobnych. Z balii, gdy nie jest używana, wystarczy spuścić wodę, oczyścić wkład i usunąć popiół. Gdy będziesz chciał skorzystać z wanny następnym razem, po prostu napełnij ją i ponownie podgrzej.

Wygląda pięknie i jest stylowa, różni się od wielu elektrycznych wanien z hydromasażem i basenów spa. Ich innowacyjny design jest atrakcyjny, a jednocześnie uzyskany przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych materiałów dla osiągnięcia  najlepszej wydajności i stylowego lub współczesnego wyglądu.

Użytkowanie balii ogrodowej to wyjątkowy rytuał i świetna zabawa dla przyjaciół i rodziny. Używanie drewna zamiast elektryczności i wyjątkowy aromat sprawią, że każda kąpiel to będzie świetna przygoda!