AROMATERAPIA

Definicja i historia

Aromaterapia, jest jedną z gałęzi medycyny naturalnej, której założeniem jest wspomaganie leczenia organizmu za pomocą olejków eterycznych pozyskiwanych z rozmaitych roślin i ich różnych części, np. łodygi, liści, korzeni, nasion, a nawet kory. Nie jest to nowy nurt w lecznictwie, wszak towarzyszy ona człowiekowi od kilku tysięcy lat,  najwcześniejsze znane nam zapisy o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych,w których skład wchodziły między innymi rośliny takie jak mirt oraz tymianek.

Sam termin tej terapeutycznej profesji stworzył francuski chemik, a mianowicie Rene-Maurice Gatefosse, który parał się badaniem olejków eterycznych, których właściwości opisał w książce pod tytułem, a jakże - “Aromaterapia właśnie.

Na co pomaga aromaterapia?

Depresja i bezsenność - pierwszym wyborem powinna być lawenda - wspaniale koi psychikę i odpręża ciało. Pozwala się wyciszyć i szybciej zasnąć, może takim olejkiem delikatnie skropić naszą poduszkę przed snem.

Dolegliwości  menstruacyjne - tu z pomocą przyjdzie olejek różany

Infekcje górnych dróg oddechowych - olejek z eukaliptusa i olejek z mięty pieprzowej - ten pierwszy wykazuje działanie bakteriobójcze, orzeźwiające i kojące, drugi zaś działa również wykrztuśnie.

System immunologiczny - olejek z drzewa herbacianego może wspomóc organizmy osób z tendencją do częstych przeziębień

Nerwica - olejki ze słodkiej i gorzkiej pomarańczy działają uspokajająco i rozluźniająco. Łagodzą objawy nerwicy oraz wspomagają zasypianie i kojący sen.

Przekwitanie -    aby ułatwić zasypianie i złagodzić inne charakterystyczne dolegliwości w tym czasie, pomocny może okazać się olejek waniliowy i jego  słodki, kojący zapach

Zastosowanie praktyczne

Poznaliśmy już nieco historii i funkcji aromaterapii, ale jak zastosować ją w codziennym życiu? Aby skutecznie i bezpiecznie korzystać z ekstraktów ziół i innych roślin, pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Poniżej pokrótce opiszemy trzy różne, dwa bardziej standardowe i jeden wyjątkowy, acz idealnie pasujący do tematyki naszej strony.

Masaż

Już sam wpływ dotyku i i uciskania rozmaitych partii na ludzkim ciele ma swój dobroczynny wpływ. Dodatkowo dzięki użyciu olejków eterycznych możemy połączyć zalety fizjoterapii wraz z korzyściami płynącymi z zarówno wdychania, jak i wcierania w skórę unoszących się aromatów. Rozluźniają się mięśnie i poprawia krążenie krwi. W trakcie błogiego relaksu pamiętać należy o właściwych olejkach, i rozcieńczaniu skoncentrowanych olejkach w olejach bazowych, czy to zwykłej oliwie z oliwek czy olejku migdałowym. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych podrażnień.

Kąpiel

To forma, która oddziałuje na większość zmysłów, a gorąca woda sprawia, że aromat staje się mocno wyczuwalny i wypełnia nasze nozdrza i całe pomieszczenie. Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, zatem po zakończeniu kąpieli doskonale pokrywają nasze ciało cieniutką warstwą pielęgnującą.

Sauna

Sesja w saunie już sama w sobie wydaje się być szczytem relaksu dla duszy i szeregu medycznych korzyści dla ciała, ale można jeszcze rozszerzyć spektrum działania poprzez użycie odpowiednich olejków. Zależnie od typu pieca jakim dysponujemy, możemy użyć olejków poprzez wlanie bezpośrednio do dedykowanego pojemnika, lub przygotować mieszanki w roztworze wody i polewać rozgrzane kamienie. Istnieje również rozwiązanie dla saun na podczerwień, choć tam by skorzystać w pełni z dobrodziejstw aromatów, należy zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę w kabinie, wtedy bez obaw możemy wykorzystać olejki zamknięte w szklanych słoiczkach.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Choć trudno zaprzeczyć pozytywnym efektom aromaterapii, trzeba mieć również

  • astma – olejki z eukaliptusa i kamfory w dużym stężeniu mogą prowadzić do pojawienia się duszności i ataku choroby 
  • alergie skórne – osoby mające do nich skłonności, powinny uważać na zapach goździków, trawy cytrynowej, cynamonu, werbeny oraz olejki na bazie cytrusów 
  • epilepsja – objawy choroby może zaostrzyć zbyt intensywny zapach rozmarynu, tymianku, anyżu, cedru lub kamfory
  • ciąża - pomimo działań odprężających, tak istotnych w wymagającym dla ciała i psychiki czasie,nie wszystkie olejki są wskazane. Należy unikać przede wszystkim olejków: bazyliowego, estragonowego, goździkowego, jałowcowego, kolendrowego, pietruszkowego, rozmarynowego i tymiankowego. W pierwszym trymestrze ciąży dodatkowo unikać olejków: eukaliptusowego, melisowego, rumiankowego, sosnowego i lawendowego. Czy są jakieś bezpieczne warianty? Zazwyczaj wskazany jest olejek różany czy miętowy, ale zawsze warto skonsultować taki zamiar ze swoim lekarzem.